ÜNİVERSİTEMİZ 2016-2017 AKADEMİK YILI MEZUNİYET TÖRENİ BÜYÜK COŞKUYLA KUTLANDI

ÜNİVERSİTEMİZ 2016-2017 AKADEMİK YILI MEZUNİYET TÖRENİ BÜYÜK COŞKUYLA KUTLANDIMilli ve manevi değerlere bağlı, erdemli bilim, sanat ve meslek insanları yetiştirme misyonuyla akademik faaliyetlerini yürüten Üniversitemiz, düzenlediği 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni ile öğrencilerini mezun etmenin gururunu yaşadı.

Ön lisans ve lisans mezunlarımız için iki farklı mezuniyet etkinliğinin yapıldığı program, ön lisans mezunlarımız için düzenlenen törenle başladı. Üniversitemiz Stadyumu’nda düzenlenen programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, davetli konuklar, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri ile basın mensupları katıldı.

Kortej yürüyüşüyle başlayan törenin açılış konuşmasını, Üniversitemiz 2016-2017 Akademik Yılı ön lisans programlarında dereceye giren öğrencimiz Sinem Keskin gerçekleştirdi. Mezun olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Sinem Keskin, eğitimleri boyunca kendilerine destek olan öğretim elemanlarımıza teşekkür etti. Üniversite hayatının bitişine şahitlik ettiklerini söyleyen Keskin, “Bizden sonra yerimizi alacak yeni öğrenci kardeşlerimize bundan sonraki eğitim yaşantılarında başarılar diliyorum. Bu güzel anda, sevinç içinde keplerimizi birlikte yükseklere atacağımız değerli arkadaşlarıma da gelecek yaşamlarında mutluluk ve başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Bugün, öğretim üyelerimizin ve burada bulunan kıymetli ailelerin büyük özveriyle yetiştirdikleri mezunlarımızı bundan sonraki yaşamlarına uğurluyoruz. Büyük bir mutluluk, gurur ve heyecan içerisindeyiz. Gençlerimizi geleceklerine uğurlarken, birkaç ay içinde 7000’e yakın yeni gencimize de kucak açacak olmanın telaşını ve sevincini yaşıyoruz.” diyerek sözlerine başladı.

Kuruluşundan bugüne kadar bölgemizin ve özellikle Düzce’nin sürdürülebilir kalkınmasına büyük katkı sağlayan Üniversitemizin, öğretim elemanlarının çabaları ve idari personelin gayreti, öğrencilerimizin azmi ve heyecanı ile 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında birinci sırada, dünya üniversiteleri arasında da ilk iki bin içerisinde yer almaya devam ettiğini söyledi. Rektörümüz, akademik teşvik bazlı sıralamada ise geçen yıla göre 10 basamak birden yükselen Üniversitemizin 15. sırada yer alarak köklü ve kurumsallaşmasını tamamlamış birçok üniversiteyi geride bıraktığına dikkat çekti.

Yaklaşık 30.000 öğrencisi ve 2500 çalışanı ile Düzce Üniversitesi’nin bilim için bilim değil, toplum için bilim anlayışını ilke edindiğini dile getiren Rektörümüz, “Çabalarımızın önemli bir karşılığı olarak, Yükseköğretim Kurulu tarafından 2015 Haziran’ında başlatılan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’ne yaptığımız başvuru sonucu, Ülkemizdeki tüm üniversiteler içerisinden seçilen beş üniversite arasında yer almayı başardık. Üniversitemize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonra bölgemizdeki ilgili tüm aktörler ile işbirliği içerisinde sağlık alanında geleneksel ve tamamlayıcı tıp,  çevre alanında da tarımsal atıkların endüstriye geri kazanımı konularına odaklanan programlar ile Düzce’mizin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunacak ve bölgemizin adını gururla duyurmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Mesleki eğitime önem verdiklerini belirten Rektörümüz, Ülkemizin pek çok alandaki insan kaynağı ihtiyacını karşılayacak olan ön lisans öğrencilerimizi teknik geziler ve topluma yönelik proje işbirlikleri ile desteklediklerini, teknik programlarımızı ise sanayiye yönelik çalışmalarla güçlendirdiklerini ve öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve iş yaşamına yönelik deneyim kazanmalarının önünü açtıklarını sözlerine ekledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, mezun öğrencilerimize hitaben, “Milletine ve devletine sonsuz bir sadakatle bağlı olan tüm mezunlarımıza haklarımız helal olsun. Bundan sonraki yaşamınızda ‘Değer Üreten’ Üniversitemizi gururla temsil edeceğinize inanıyor, başarılar diliyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının sonrasında, Adige Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi sanatçısı Zareta Tcisheva tarafından mezuniyet törenine özel mini bir konserin verildiği programda, ön lisans düzeyinde dereceye giren öğrencilerimize hediye ve plaketleri takdim edildi.  Ön lisans programları birincisi Gülşah Kıymaç, ikincisi Sinem Keskin ve üçüncüsü Emre Köz’e, hediye ve plaketleri sırasıyla Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin tarafından takdim edildi.

Meslek Yüksekokullarımızda dereceye giren öğrencilerimize plaket ve hediyelerinin takdimi, öğrencilerimize mezuniyet belgelerinin verilmesi ve okul birincileri tarafından yaş kütüğüne isim çakılmasıyla devam eden ön lisans mezuniyet töreninin sonunda, öğrencilerimiz büyük coşku ve heyecanla keplerini havaya fırlatarak mezun olmanın gururunu yaşadı. Ön lisans mezunlarımız için düzenlenen program, kep töreninin ardından sona erdi.

Mezuniyet Töreninin öğleden sonraki bölümünde ise Enstitülerimiz, Fakültelerimiz ve Yüksekokullarımız için mezuniyet töreni düzenlendi. Programa; Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Yılmaz Özdemir, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, protokol üyeleri, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri ile basın mensupları katıldı.

Kortej yürüyüşüyle başlayan programın açılış konuşmasını öğrencilerimizi temsilen 2016-2017 Akademik Yılı birincisi olan İşletme Fakültemiz öğrencisi Seher Azize Köstekçi gerçekleştirdi. Başlangıçların güzel, bitişlerin zor olduğunu belirten Azize Köstekçi, “Her zaman hep yanımızda olan, hakları ödenmeyecek annelerimizin, babalarımızın, ailelerimizin; emekleri anlatılmayacak hocalarımızın karşısında büyük bir heyecan, gurur ve minnetle doluyuz. Vatanımıza, milletimize yararlı meslek sahibi bireyler olacağız.” dedi.

Konuklara sevgi ve saygılarını ileten Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Yıllar önce Ülkemizin dört bir yanından gelerek bizlere kalplerinizi emanet ettiniz. Bizlere emanet ettiğiniz en değerli varlıklarınızın kıymetini bildik, bugün de onları büyük bir gururla sizlere teslim ediyoruz. Özveriniz, fedakarlığınız ve bizlere olan güveniniz için teşekkür ediyoruz.” diyerek sözlerine başladı.

Akademisyenliğin ışığını kalbinde hisseden ve akademisyene yakışan bir düsturla öğrencilerimize emek veren, onları yaşama ve geleceğe umutla bakmalarına vesile olan tüm çalışma arkadaşlarına da teşekkür eden Rektörümüz, öğrencilerimize hitaben “Bundan sonra yaşamın zorlu aşamalarında ahlak, vicdan ve sağduyu sahibi bireyler olarak kamu yararı gözetmeniz, devletimizin haklarını korumanız ve savunmanız sizlerden en temel beklentimiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, mezun öğrencilerimizle bir arada olmaktan ve onların mutluluğunu paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Zorlu ve yorucu bir eğitimden sonra mezun olan öğrencilerimizde emeği geçen öğretim elemanlarımıza ve velilere teşekkür eden Bağcı, öğrencilerimizin Üniversitemizden aldıkları bilgi, deneyim ve vatan sevgisiyle ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına önemli katkılar sunacaklarını ifade etti.

Protokol konuşmalarının sonrasında, lisans programları birincisi Seher Azize Köstekçi’ye hediye ve plaketlerini Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı takdim etti. Lisans programları ikincisi Murat Eren Sarı’ya hediye ve plaketleri Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç ile Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu takdim ederken, lisans programları üçüncüsü Burak Uyduran’a ise hediye ve plaketleri Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin ile Düzce İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz tarafından takdim edildi.

Enstitülerimiz, Fakültelerimiz ve Yüksekokullarımızda dereceye giren öğrencilerimize plaket ve hediye takdimi ve mezuniyet belgelerinin verilmesi ile devam eden programda, Adige Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Nuriyet Khameizokova, Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün kurulmasında emeği geçenlere teşekkür ederek Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a hediyesini takdim etti. Sonrasında Adige Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi sanatçısı Zareta Tcisheva, Çerkez dilinde ikinci kez sahne alarak törene renk kattı. Mini konserin ardından Üniversitemiz birincileri yaş kütüğüne isimlerini çakarak bu anlamlı anı ölümsüzleştirdi. Düzce Karadeniz ekibinin sahnelediği halk oyunu gösterisiyle devam eden mezuniyet töreninin sonunda büyük bir mutluluk ve coşkuyla keplerini göğe fırlatan mezunlarımız, heyecan ve sevinçlerini aileleriyle paylaşarak yeni bir hayata merhaba dedi.

Törenlerde görev alan tüm personellerimize ve çalışanlarımıza gönülden teşekkürler... Emekleri ve özverili çalışmaları için bir kez daha kendilerine teşekkür ederiz. 

Fotoğraf galerisi için TIKLAYINIZ.