ÜNİVERSİTEMİZ ÖĞRENCİLERİNİ MEZUN ETMENİN GURURUNU YAŞADI (DERECE TÖRENİ)

29 Haz

  • Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı
  • Tüm Duyurular

Eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, sosyal sorumluluk ve bölgesel kalkınma gibi birçok alanda şehrimize ve bölgemize önemli katkılar sunan Üniversitemiz, düzenlediği “2017-2018 Akademik Yılı Mezunları Derece Töreni” ile öğrencilerini mezun etmenin gururunu yaşadı.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Miktat Çelebioğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, protokol üyeleri, öğretim elemanlarımız ile dereceye giren öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Program, 2017-2018 Akademik Yılı lisans mezunları birincisi olan Eğitim Fakültesi öğrencimiz Fatma Zehra Arslan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Üniversite dönemine veda ederek yeni bir döneme başladıklarını belirten Fatma Zehra Arslan, gençler olarak kendilerine büyük görevler düştüğünü ifade etti. Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşını, 15 Temmuz’u kazanan ruhu koruyup bu bilinci gelecek kuşaklara aktaracaklarına vurgu yapan Arslan, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nün ilk mezunu olarak Üniversitemizi ve bölümünü birincilikle bitirmekten ve Üniversitemizden mezun olmaktan gurur duyduğunu söyleyerek üzerlerinde emekleri olan herkese teşekkür etti.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, büyük bir mutluluk yaşatan bugünde, özveriyle yetiştirdikleri mezunlarımızı fedakar ailelere teslim etmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Rektörümüz; 14 fakültesi, 4 enstitüsü, 2 yüksekokulu ve 10 meslek yüksekokuluyla, 320 yataklı hastanesi, araştırma ve uygulama merkezleri ile Üniversitemizin; bölgemizin ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayan projeler geliştiren, lisansüstü tezleri ile gerçek sorunlara bilimsel çözüm alternatifleri geliştiren; rekabetçi, yeniliklere öncülük eden, girişimci, dinamik ve saygın bir yükseköğretim kurumu olduğunu vurguladı.

Üniversitemizin, 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında ilk sıralardaki yerini koruduğunu belirten Rektörümüz, ayrıca tüm üniversiteler sıralamasında geçen yıla göre beş basamak yükselerek ilk 50 üniversite arasında yer alma başarısı gösterdiğini sözlerine ekledi. Girişimcilik ve yenilikçilik endeksi sıralamasına 2017 yılında yeniden dahil olarak 35. sırada yer alan Üniversitemizin, akademik performans bazında yapılan sıralamalarda da tüm devlet üniversiteleri arasında 19. sırada yer alarak eski, köklü ve kurumsallaşmasını tamamlamış pek çok üniversiteyi geride bırakmayı başardığına da dikkat çekti.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Yükseköğretim Kurulu tarafından 2015 yılı Haziran ayında başlatılan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programına dahil olan Üniversitemizin, ilgili tüm aktörler ile işbirliği içerisinde sağlık alanında geleneksel ve tamamlayıcı tıp,  çevre alanında da tarımsal atıkların endüstriye geri kazanımı konularına odaklanarak bölgemizin adını gururla duyurduğunu dile getirdi.

Mezunlarımızın ailelerine de seslenen Rektörümüz, “Sizler yıllar önce Ülkemizin dört bir yanından gelerek bizlere kalplerinizi emanet ettiniz. Fedakarlığınız ve bizlere olan güveniniz için teşekkür ediyoruz. Mezunlarımızın kendi ayakları üzerinde duran, kendi geleceğini kuran, anne baba hakkını bilen ve gözeten, irade sahibi bireyler olmalarını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerimizin yetiştirilmesinde büyük emekleri olan öğretim elemanlarımıza teşekkür eden Rektörümüz, “Akademik çalışmaları, toplumsal yaşama katkıları ve vatanımıza duydukları bağlılık ile akademisyenlik onurunu taşıyan; gençlerimizin yaşama ve geleceğe umutla bakmalarına;  bayrağımıza ve devletimize daha da bağlanmalarına vesile olan tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Son olarak mezunlarımıza da seslenen Rektörümüz, “Sizler 2017 yılında tamamladığımız ve hizmete açtığımız yeni spor tesislerimizi, yeni yemekhanemizi, yeni altyapı olanaklarımızı, yeni hastane binamızı hizmete sunduğumuz bir dönemde mezun oluyorsunuz. Önümüzdeki yıllarda mezun olacak arkadaşlarınız da kütüphanemiz, botanik bahçemiz, yeni fakülte binalarımızın tamamlandığı bir dönemde sizlerden daha nitelikli olanaklara sahip olarak mezun olacaklar. Dilerim Üniversitemizin her yıl gelişen olanakları, mezunlarımıza yeni değerler kazandırsın ve ‘İki günü eşit olan ziyandadır.’ hadisi şerifini hatırlayarak sürekli iyileşme felsefesi, gençlerimizin bundan sonraki yaşamına temel ilke olsun. Sizlerden en temel beklentimiz; ahlak, vicdan, sağduyu ve irade sahibi bireyler olarak kamu yararı gözetmeniz, devletimizin en küçük hakkını dahi korumanız ve savunmanızdır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, konuşmasının ardından ülkemizde ilk kez Nüfus ve Vatandaşlık Bölümü’nün Üniversitemizde açılmasında ve bu yeniliğin Üniversitemiz öncülüğünde ülkemize kazandırılmasında emekleri olan Düzce İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ahmet Nuri Oğuz’a plaket takdim etti.

Açılış konuşmalarının sonrasında Üniversitemiz 2017-2018 Akademik Yılı Mezunları Derece Töreni, dereceye giren öğrencilerimize ödül ve hediye takdimi ile devam etti. 2017-2018 Akademik Yılı lisans mezunları birincisi olan Eğitim Fakültesi öğrencimiz Fatma Zehra Arslan ve ön lisans birincisi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencimiz Seher Çakır’a hediye ve plaketleri Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından takdim edildi.

Lisans mezunları ikincisi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencimiz Meryem Güzelyurt ve ön lisans ikincisi Gümüşova Meslek Yüksekokulu öğrencimiz Esmanur Torun’a hediye ve plaketleri Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Miktat Çelebioğlu ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç tarafından takdim edilirken,  lisans üçüncüsü Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencimiz Havva Çıvgın ve ön lisans üçüncüsü Gümüşova Meslek Yüksekokulu öğrencimiz Abdullah Akbulut, hediye ve plaketlerini Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin’den alma mutluluğu yaşadı.

Programda daha sonra, Fakültelerimiz, Yüksekokullarımız ve Meslek Yüksekokullarımızda dereceye giren öğrencilerimize ödül ve hediyeleri takdim edildi. Başarı sıralamasında ilk üç sıraya adını yazdıran öğrencilerimiz, akademik birim yöneticilerimizden hediye ve ödüllerini alarak büyük bir sevinç yaşadı.

Hediye ve plaket takdiminin ardından, Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu birincilerimiz, yaş kütüğüne isimlerini çakarak tarihe bir not düşmüş oldu. Son olarak hep birlikte keplerini havaya fırlatan öğrencilerimiz, mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşayarak yeni bir hayata merhaba dedi.